A A A K K K
людям з порушенням зору
Відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Кам'янка-Бузької міської ради

Якщо Ваша дитина в 3 РОКИ НЕ РОЗМОВЛЯЄ !

Якщо Ваша дитина в 3 РОКИ

НЕ РОЗМОВЛЯЄа намагається спілкуватися за допомогою міміки, жестів та окремих слів, щось типу звуконаслідувань.Є відчуття, що вона "не чує" і не розуміє вас При цьому будь-які інші немовленнєві звуки дитина чує і реагує на них.

Під час ВАГІТНОСТІ виникали проблеми:

гіпоксія плоду, сильний токсикоз, інфекції, травми тощо. Або під час ПОЛОГІВ була:

асфіксія, затяжні або стрімкі пологи, різні родові травми, недоношеність. Або у ПЕРШІ роки життя (до 3 РОКІВ) траплялися:травми голови, енцефаліти, менінгіти, різні інфекції. Є ймовірність такого порушення як #АЛАЛІЯ - повної або часткової ВІДСУТНІСТІ мови, внаслідок ураження саме мовленнєвих центрів (Брока та Верніке)

ЯК ПОМІТИТИ АЛАЛІЮ

Може бути практично відсутнє гуління та белькотіння. Перші слова з’являються тільки до 3–4 років або в старшому віці. Мова вцілому незрозуміла дорослим

Частіше трапляється у хлопчиків ніж у дівчаток

Інтелект ідитини не порушені

Нерідко можна помітити НЕВРОЛОГІЧНУ симптоматику, яка іноді помилково наводить на думку, що в дитини аутизм (розмахи руками, ехолалії - неусвідомлене повторення чужих слів, підвищена чутливість до різних звуків - боїться побутових шумів, наприклад шум води і пилососу викликає у дитини страх та вона різко закриває вуха)

Порушення координації та дрібної моторики (часто падає, їй важко утримати олівець,застебнути ґудзик,зібрати )

Часто змінюється настрій (від збудження до апатії й малорухомості, замкнутість, агресивність)

Діагностувати та підтвердити порушення може дитячий невролог, який за необхідності надасть направлення до отоларинголога (для перевірки слуху) чи інших лікарів.

В залежності від того, які мовленнєві центри були уражені - це можна точно дізнатися лише завдяки апаратній діагностиці (ЕЕГ, ЕХО або МРТ головного мозку) розрізняють СЕНСОРНУ (центр Верніке) і МОТОРНУ алалії (центр Брока). Частіше трапляється змішана форма сенсомоторна.

Не може повторити за дорослим прості артикуляційні рухи типу (відкрити та закрити висунути і сховати назад, та витягувати губи в трубочку, піднімати до зубів і опускати вниз) при цьому м'язи здорові і відкрити під час вживання їжі, жувати, облизати губи дитині вдається без труднощів (МОТОРНА форма)

Не розуміє прості інструкції в словесній формі, без жестів, пропонуючи їй зробити знайомі дії (підійти, показати, принести щось, зробити певні рухи - сісти, лягти, піти і т.д.) Дитина чує мовлення, але не може розуміти, що саме їй говорять (СЕНСОРНА форма)

ЯКІ ПРОГНОЗИ ПРИ АЛАЛІЇ

Прогнози при алалії сприятливі, і вчасне звернення до фахівців та рання діагностика істотно підвищує шанси дитини на успішну корекцію порушень. Тому батькам слід пам'ятати: якщо щось бентежить в мовленні дитини, необхідно негайно звернутися до лікаря. Краще спростувати діагноз, ніж пропустити дорогоцінний час для лікування

 

Анна Видріна 

 

Вхід для адміністратора